Дуже рада вітати вас на моєму блозі! Маю надію, що ви знайдете тут багато цікавого!

середа, 11 квітня 2018 р.

Північна межа поширення шафрану Гейфеля.


Коли приходить весна, людина радіє сонечку, першим теплим дням, яскравій зеленій травичці. Милують людське око і перші провісники весни , яскраві первоцвіти.
Весна пробуджує в думках людей щирі та ніжні почуття, бо вона настає  не тільки  в природі, а й у душах людей, які здатні  відчувати красу. Вона як прекрасна царівна у зеленому вбранні та віночку з ніжних квітів.
На початку квітня всі, хто їхав трасою Львів – Ковель, міг спостерігати  мальовничу картину.  Ліс, що розташований  між Великими Мостами та Гірником,  покрився  насичено фіолетовим покривалом. В  урочищі «Чорний  ліс»  масово  зацвів  шафран. Ця територія  цікава ще й тим, що там зустрічаються   дев'ять видів червонокнижних первоцвітів, а  найцінніший з яких – шафран Гейфеля.


  Саме тут шафран росте  в умовах, які для нього не  зовсім притаманні. Висока вологість,  окрім того, вологі підтипи широколистяних лісів не відповідають вимогам зростання  шафрану. Однак саме у цьому місці утворився своєрідний  унікальний природний феномен.
  Crocus heuffelianus занесений до Червоної книги України у статусі «Неоцінений». Це цінна декоративна культура, що названа на честь ботаніка Йогана Гейфеля.

Шафран Гейфеля називають квіткою Місяця.  Річ у тім, що період вегетації рослини залежить від фаз Місяця. Чим більше місячних днів, тим швидше розвивається рослина.
Наукова назва "крокус" пов'язана з грецькою міфологією. Греки вважали рослину символом щастя, квіткою Аврори- богині ранкової зорі.

Ареал виду охоплює Балкани, Східні і Південні Карпати. В Україні в горах розташовані  найчисельніші популяції.  
Шафран Гейфеля має найбільші квіти серед представників виду, що цвітуть навесні, тому вирізняється великою декоративністю. Його охороняють у національних парках "Сколівські Бескиди", Карпатському,  Вижницькому, "Синевир", "Подільські Товтри, а також у заповідниках "Медобори", в Карпатському біосферному... 
 Урочище "Чорний ліс" є  унікальним з огляду на те, що саме тут проходить найпівнічніша межа поширення популяції  шафрана Гейфеля в Україні.
Саме тут  планують створити ботанічний заказник загальнодержавного значення «Малополіський шафран» площею 500 га. Заказник хочуть створити, аби зберегти популяцію червонокнижних квітів та мають намір  в майбутньому  організовувати екскурсії для туристів, створити оглядові площадки та стежки над квітковими полянами.
Квітне шафран від березня до середини квітня протягом 20 – 25 днів. Початок цвітіння часто настає, коли ще на галявинах лежить сніг.
Квіти  досить великі, декоративні. Вони полюбляють  напівзатінок, помірно зволожені грунти, добре розмножується самосівом.
Саме привабливість рослин зумовлює її нищівний збір на букети, викопування бульбоцибулин, що призводить до зникнення виду.

Пам'ятаймо! Знищення, пошкодження, продаж рослин, занесених до Червоної книги України, а також погіршення середовища їх зростання карається Кодексом України про адміністративні порушення.Немає коментарів:

Дописати коментар